Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Затверджено
наказ Дубенського
міськрайонного суду
Рівненської області
29.12.2016 № 60
Порядок
взаємодії Дубенського міськрайонного суду Рівненської області з журналістами та представниками засобів масової інформації
1.Загальні положення
1.1.Цей Порядок взаємодії Дубенського міськрайонного суду Рівненської області із журналістами та представниками засобів масової інформації (далі- Порядок) визначає особливості взаємодії Дубенського міськрайонного суду (далі – Суд) із журналістами та представниками засобів масової інформації (далі – ЗМІ) на підставі Конституції України, чинного законодавства України і має на меті створення необхідних умов для забезпечення належного доступу громадськості до судової інформації, підвищення та підтримки високого рівня довіри громадськості до судової влади в цілому.
1.2.Порядок не може бути використано для введення цензури, іншого утиску свободи журналістів та працівників ЗМІ.
1.3.Організація роботи із взаємодії суду зі ЗМІ здійснюється головним спеціалістом із забезпечення зв’язків з засобами масової інформації чи особою, яка виконує його обов’язки (далі – прес-секретар суду). Інформація про цю посадову особу (П.І.Б) та засоби зв’язку (телефон/факс, електронна пошта) оприлюднюється і доступна для ЗМІ шляхом розміщення на інформаційному стенді та офіційному веб- сайті суду.
2.1.Доступ журналістів та представників ЗМІ до приміщення суду та судових залів, де відкрито слухаються справи, здійснюється на загальних підставах, дотримуючись затверджених Правил пропуску осіб до приміщення Дубенського міськрайонного суду Рівненської області, затверджених наказом ДСА України та МВС України від 12.09.2005 № 102/765, Правил поведінки громадян в Дубенському міськрайонному суді Рівненської області,затверджені рішенням зборів суддів 17 липня 2012 року.
2.2.Журналісти та представники ЗМІ мають право на вхід до приміщення суду за пред´явленням відповідного посвідчення, паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
2.3.Журналісти та представники ЗМІ не можуть бути обмежені в доступі до приміщення суду або його залів на тій підставі, що вони не є особами, які беруть участь у справі.
2.4.Відвідування відкритих судових засідань журналістами та представниками ЗМІ здійснюється без попередньої акредитації.
2.5.З метою належного виконання професійних обов’язків та уникнення непорозумінь журналістам та представникам ЗМІ бажано прибути до суду завчасно (не пізніше, ніж за 10-20 хвилин до початку судового засідання).
2.6.Поведінка журналістів та представників ЗМІ, присутніх на засіданні суду, повинна відповідати загальним етичним нормам, не має суперечити встановленим приписам процесуального законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, не повинна порушувати права інших осіб чи заважати здійсненню правосуддя. Зокрема, необхідно дотримуватися тиші, якщо особа не є учасником справи, уникати суперечок з судом та іншими учасниками процесу, а також виконувати законні розпорядження головуючого у справі судді.
2.7.Під час судового засідання журналісти та представники ЗМІ повинні утриматись від пересування в залі суду, а також необхідно налаштувати апаратуру таким чином, щоб вона не створювала гучних звуків, яскравих спалахів чи інших перешкод, які заважають належному судовому розгляду.
2.8.Представники ЗМІ повинні утримуватися від будь-яких дій, визнаних неприйнятними в державних установах та публічних місцях, зокрема, таких, що свідчать про явну неповагу до суду, або встановлених в суді правил, чи дій, що свідчать про їх реакцію на перебіг судового процесу, а також іншої публічної демонстрації свого ставлення до подій.
2.9.За порушення вищезазначених вимог (невиконання законних розпоряджень головуючого або порушення порядку під час судового засідання, прояв неповаги до суду з боку осіб, які присутні в судовому засіданні) суд застосовує заходи процесуального примусу у виді попередження, а у разі повторного вчинення зазначених дій – видалення із залу судового засідання. За наявності в діях ознак адміністративного правопорушення винна особа може бути притягнута у встановленому порядку до адміністративної відповідальності.
III. Порядок проведення фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису судового засідання.
3.1.Журналісти, представники ЗМІ, як і інші учасники судового процесу та особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право використовувати портативні аудіо-технічні засоби відповідно до чинного законодавства.
3.2.Дозвіл на проведення в залі судових засідань фото- і кінозйомки, теле-, відео- звукозапису судового засідання надається відповідною ухвалою суду на клопотання журналістів та представників ЗМІ та за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, в порядку, встановленому процесуальним законом.
3.3.Клопотання про дозвіл на проведення фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису під час судового засідання надсилаються до суду завчасно.
3.4.Відповідні клопотання розглядаються на початку судового засідання.
3.5.Проводити фото- і кінозйомку, теле-, відео-, звукозапис в залі судового засідання до оголошення судом рішення про надання на це дозволу заборонено.
3.6.У разі задоволення клопотання про проведення фото- і кінозйомки, теле, відео-, звукозапису в залі судового засідання, таке здійснюється зі спеціально відведених місць в межах відповідного залу.
3.7.Порядок проведення фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису в приміщенні суду за межами судового розгляду (у вестибюлі, на сходах, в коридорах, робочих кабінетах, інших службових приміщеннях) відбувається за попереднім узгодженням з головою суду та виключно в порядку, встановленому чинним законодавством України.
4.1.Допуск журналістів, представників ЗМІ на офіційні заходи, що проводяться судом за межами судового розгляду, здійснюється у формі акредитації.
4.2.Акредитація журналістів, працівників ЗМІ здійснюється на добровільній основі.
4.3.Акредитація проводиться з метою забезпечення прав журналістів та"представників ЗМІ.
4.4. Акредитація здійснюється на кожен захід окремо шляхом складання відповідних списків прес- секретарем суду, або особою , яка виконує обов’язки прес-секретаря в суді.
4.5.Списки журналістів, представників ЗМІ, які висловили бажання бути присутніми на відповідному заході, складаються на основі заявок із зазначенням імен, прізвищ та контактними даними таких осіб.
4.6. Інформація про проведення акредитації оприлюднюється шляхом завчасного розміщення на офіційному веб-сайті суду, а також у формі письмової відповіді на інформаційні запити.
4.7.Прес-секретар суду сприяє здійсненню професійної діяльності акредитованим журналістам та представникам ЗМІ.
4.8.У разі, якщо кількість журналістів, представників ЗМІ, які виявили бажання акредитуватися на захід, перевищує наявну кількість місць у приміщенні, де відбуватиметься відповідна подія, прес-секретар суду із зазначенням причин повідомляє ЗМІ про вимушене припинення акредитації, або про необхідність зменшення кількості своїх представників до максимально можливої кількості.
4.9.Відсутність акредитації не може бути підставою для відмови в допуску журналіста, представника ЗМІ на відкриті заходи,що проводить суд.
4.10. Якщо кількість журналістів, представників ЗМІ, які виявили бажання бути присутніми на заході, перевищує максимально можливу кількість місць в залі проведення такого заходу, уповноваженим працівником суду в порядку черговості надається перевага тим представникам ЗМІ, які заздалегідь акредитовані та завчасно з’явились.
4.11.У випадку, коли приміщення, в якому проводиться захід, не дозволяє розмістити всім бажаючим телеканалам необхідну стаціонарну апаратуру, представники ЗМІ повинні самостійно визначитися, який канал вестиме відеозапис, із подальшим наданням такого запису іншим телеканалам безкоштовно.
5.1. Для надання громадськості інформації про діяльність суду відповідно до чинного законодавства журналісти,представники ЗМІ мають можливість отримати необхідну інформацію на офіційному веб- сайті суду або письмово (поштою, факсимільним зв’язком, на електронну адресу) звертатися до суду з інформаційним запитом.
5.2.Відповіді на інформаційні запити залежно від їх характеру і складності (інформація відкрита чи з обмеженим доступом, потребує належної перевірки тощо) надаються в письмовій формі та виключно у строки, встановлені Законом.
5.3.Інформаційні запити, що потребують оперативного реагування, розглядаються в порядку першочерговості.
6.1.Даний Порядок вводиться в дію з моменту його затвердження.
6.2.Зміст даного Порядку доводиться до відома журналістів та представників ЗМІ шляхом розміщення на інформаційному стенді приміщення суду та на офіційному веб-сайті суду